PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1210}

12 małp

Twelve Monkeys
7,6 218 471
ocen
7,6 10 1 218471
7,9 31
ocen krytyków
12 małp
powrót do forum filmu 12 małp

Czyżby błąd?

użytkownik usunięty

Czytając debaty, czuję się jak pod Shutter Island czy Incepcją. Trudno mi ukryć, że takie filmy z podwójną interpretacją cenię sobie najbardziej :) Osobiście skłaniam się ku podróżowaniu w czasie, gdyż argumenty próbujące dowieść, iż była to tylko choroba, napotykają na problemy, których nie potrafią podważyć. Jest jednak pewna rzecz, która mąci mi niesamowicie. Rozważę ten szczegół używając intepretacji z podróżami w czasie, z punktu widzenia Kathryn.

1990 - "Czy ja cię gdzieś widziałam?" - pyta Jamesa. Być może jest to próba wprowadzenia widza w błąd, być może poszlaka. Zapewne próba wprowadzenia w błąd. Często obce osoby wydają nam się dziwnie znajome. W każdym razie jest to pierwszy raz, gdy Kathryn widzi naszego bohatera.

1996 v1 - Cole porywa Kathryn po "powrocie z wojny". Ta widzi go drugi raz w życiu. Dzieje się sporo wspólnej akcji, po czym Cole znika w rzece, a pani doktor "się odnajduje". Przeżywa sporą dezorientację, gdyż jej przekonanie co do choroby Jamesa upada, a coraz więcej szczegółów jak kula, zdjęcie czy znajomość pewnych wydarzeń, sugerują iż Cole naprawdę pochodzi z przyszłości.

1996 v2 - Kathryn zaczyna panikować odnośnie tego, co zwiastował Cole. Ten zaś wraca do przeszłości i spotykają się po raz trzeci. Uciekając przed policją, lądują w kinie, by zmienić swój image. I tutaj zaczyna się zagwózdka. Mianowicie jeden szczegół, który rozbija na kawałki calutką interpretację o podróżowaniu w czasie. Błąd logiczny, niczym w Efekcie Motyla? Możliwe.

Jednakże... Kathryn, widząc Jamesa niczym ze snu, wypowiada "I REMEMBER YOU LIKE THIS". Pytanie - skąd bierze się u niej ta pamięć? Jeśli urodziła się w latach 60/70, nigdy nie podróżowała w czasie, a Cole'a spotkała trzy razy, to wszystko co pamięta, to jej życie do momentu wypowiadania tych słów. Nigdy wcześniej nie widziała Cole'a w tym przebraniu. Obecność tej świadomości w tym punkcie w chronologii, to jedynie wspomnienie, które ze sceny w lotnisku James wyniósł jako dziecko. O czym to może świadczyć? :-)

Jedno jest pewne. Film skonstruowany jest tak, że obie interpretacje mają silne prawo bytu, a widzowie sprowokowani są do wnikliwej analizy oraz dyskusji.

Ja myslalam ze rozumiem ten film, tylko jedyna rzecz jaka mnie zastanawia to skąd ona mogła kojarzyc Jamesa skoro ona nie podrozowala w czasie, a pierwszy raz widziala go w 1990 :/

ocenił(a) film na 9
Claudia_9513

Jeśli film ma mieć poprawne obie interpretacje, czyli że istniały lub nie istniały podróże w czasie, to musi istnieć kilka argumentów za i przeciw tym wydarzeniom, więc niektóre stwierdzenia nie musiały być prawdziwe, więc możliwe, że tylko tak jej się wydawało, że go kiedyś widziała - to zdanie nie musi mieć jakiegoś większego znaczenia w kontekście fabuły, po prostu każda interpretacja musi dostać swoje klocki, które nie mogą być ze sobą zgodne.

Jeśli zaś uznać za poprawną interpretację, że nie było żadnych podróży w czasie i Cole wszystkie wydarzenia poza przyszłością wyśnił, to w takim wypadku końcowa scena mogłaby wyjaśniać tą nieścisłość - jesteśmy na lotnisku i mały Cole widzi jak policjant zabija dorosłego Cole'a i potem widzi, jak kobieta podbiega do postrzelonego i na koniec ta kobieta patrzy na małego Cole. I teraz moja interpretacja tego wydarzenia - mały Cole będąc w swojej prawdziwej teraźniejszości widział rudowłosego faceta i kobietę i potem jako dorosły wyśnił ponownie tą sytuację, tylko z tą różnicą, że on był tym rudowłosym facetem. Wychodząc od tego założenia Dr Railly nigdy nie istniała, była tylko częścią jego świadomości we śnie, więc stwierdzenie, że kiedyś już gdzieś go widziała jest prawdziwe - ona będąc projekcją jego wyobraźni widziała już tą sytuację, dlatego go pamięta tak wyglądającego. Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi :)

Mnie się wydaje, że przygotowywała się do książki znacznie wcześniej i mogła już gdzieś widzieć zdjęcie z wojny z kolegą, tylko nie skojarzyła w tym momencie, że widziała go ze zdjęcia.

ocenił(a) film na 9
diwad88

A mi się wydaję że może go pamiętać ze snu ponieważ wspominała że jej się śni .

ocenił(a) film na 9
sebastianurbaniak

I widziała też młodego Cola

ocenił(a) film na 9
sebastianurbaniak

Bład sorry to by świadczyło że też podróżowała w czasie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones